یکشنبه , 21 آوریل 2024
دوره گرامر

زبان لاتین چیست؟

زبان لاتین یکی از زبان های ایتالیایی (Italic Languages) است که در مرکز ایتالیا صحبت می شد. لاتین زبان منطقه ای در ایتالیا به نام لاتیوم بود. لاتیوم در واقع لاتزیوی کنونی است. شهر رم پایتخت ایتالیا یکی از شهر های لاتیوم بود. اولین کتیبه های نوشته شده به زبان لاتین به قرن ششم قبل از میلاد برمی گردند. این کتیبه ها بوسیله الفبایی که از الفبای اتروسک (Etruscan alphabet) اقتباس شده بود، نوشته شده بودند.

در امپراطوری روم زبان دادگاه ها در غرب و ارتش در همه جای امپراطوری زبان لاتین بود. علاوه بر آن، این زبان زبان روزمره مردم هم بود. در مدیترانه شرقی زبان یونانی زبان غالب بود. البته رومیان تحصیل کرده با هر دو زبان آشنا بودند.

در طول قرن ها گونه های زبانی لاتین از شکل استاندارد ادبی این زبان دور شدند تا اینکه به زبان های رومیایی (Romance Languages) کنونی تبدیل شدند. زبان های رومیایی عبارتند از: ایتالیایی، فرانسوی، اسپانیایی، پرتغالی، رومانیایی و کاتالان.

حتی بعد از فروپاشی امپراطوری روم غربی زبان لاتین همچنان به عنوان زبان ادبی در سرتاسر اروپای غربی و مرکزی استفاده می شد.

در قرن پانزدهم زبان لاتین شروع به از دست دادن موقعیت خود که به عنوان زبان اصلی دین و دانش در کل اروپا بکار میرفت کرد. در خیلی از مناطق اروپا زبان های زیادی جایگزین لاتین شدند. خیلی از این زبان ها یا زبان هایی بودند که به عنوان گونه های این زبان از آن جدا شده بودند یا زبان هایی بودند که به شکل قابل توجهی تحت تاثیر آن قرار گرفته بودند.

زبان مدرن لاتین تا اواسط قرن بیستم توسط کلیسای کاتولیک رومی استفاده می شد، در حال حاضر تا حدی از این زبان استفاده می شود به خصوص در واتیکان که این زبان به عنوان یکی از زبان های رسمی این شهر استفاده می شود.

در شکل زیر هم الفبای لاتین را ملاحظه می کنید:

 

امید-الفبای-زبان-لاتین


پست های مرتبط:

آموزش زبان اسپانیایی


 

2 نظر

  1. در الفبای لاتین حروف J, U, W نیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *