سه‌شنبه , 5 دسامبر 2023
دوره گرامر

آزمون آیلتس IELTS چیست؟

IELTS مخفف International English language Testing System می باشد که محبوب ترین آزمون بین المللی برای تعیین سطح مهارت یک شخص در زبان انگلیسی است. این آزمون جهت ادامه تحصیل، کار و یا اقامت در کشورهای انگلیسی زبان و یا همچنین تحصیل در دانشگاه هایی که انگلیسی را به عنوان زبان اصلی خود انتخاب کرده اند برگزار می شود. در آزمون آیلتس (IELTS) از هر چهار مهارت شنیداری (Listening)، گفتاری (Speaking)، درک مطلب (Reading) و نوشتاری (Writing) آزمون بعمل می آید.

امتحان آیلتس به دو نوع تقسیم می شود؛ General IELTS و Academic IELTS.

به طور کلی General IELTS (آیلتس عمومی) برای کسانی است که می خواهند برای کار یا اقامت به یک کشور انگلیسی زبان بروند. ولی Academic IELTS (آیلتس  آکادمیک) برای افرادی است که می خواهند به قصد ادامه تحصیل به یک کشور انگلیسی زبان یا دانشگاهی که زبان اصلی آن انگلیسی است بروند.

مهارت های آیلتس به دو دسته تقسیم می شوند؛ Productive Skills و Receptive Skills.

Productive Skills شامل دو مهارت گفتاری (Speaking) و نوشتاری (Writing) می باشد، در این نوع مهارت ها داوطلبان به اصطلاح خود پاسخ ها را تولید می کنند. به عبارتی دیگر در این دو مهارت از افراد داوطلب سوالاتی پرسیده می شود و آنها باید براساس دانش خود به سوالات پاسخ دهند. از سوی دیگر Receptive Skills شامل مهارت های شنیداری (Listening) و درک مطلب (Reading) می باشد، در این دو مهارت به ترتیب افراد باید سوالات را براساس چیزهایی که می شنوند و می خوانند پاسخ دهند.

نمره آزمون آیلتس

در آزمون آیلتس به فردی که در آن شرکت می کند با توجه به عملکردش نمره بین 1 تا 9 داده می شود. در این امتحان چیزی به نام قبولی یا ردی وجود ندارد، نمره ای که یک داوطلب بدست می آورد نشان دهنده سطح زبانش است. اگرچه این نمره برای شرکت ها، دانشگاه ها و کشورها که به عنوان یکی از معیارهایشان نمره آزمون آیلتس افراد را مدنظر قرار می دهند مهم است.

آیلتس چیست؟

جهت مشاهده سوالات آزمون آیلتس سال های گذشته می توانید کتاب های Cambridge IELTS را از سایت دانلود نمایید.

مهارت شنیداری (Listening)

از لحاظ ترتیب آزمون مهارت Listening معمولا یا اولین آزمون است یا دومین آزمون (گاهی اوقات از مهارت Speaking  قبل از سایر مهارت ها امتحان گرفته می شود).در این آزمون چند فایل صوتی برای آزمون دهندگان پخش خواهد شد و آنها باید براساس آن به 40 سوالی که به آنها داده می شود پاسخ دهند. زمان کلی امتحان این مهارت 30 دقیقه است و به طور میانگین برای پاسخ دادن هر سوال یک داوطلب 45 ثانیه وقت دارد. البته این نکته هم قابل ذکر است که از آنجایی که داوطلبان پاسخ های خود را برای این مهارت در چک نویس می نویسند در پایان به آنها 10 دقیقه دیگر نیز وقت داده می شود تا پاسخ های خود را به پاسخ نامه منتقل کنند. امتحان این مهارت برای هر دو نوع آزمون آیلتس (آکادمیک و عمومی) یکسان است.

مهارت درک مطلب (Reading)

از این مهارت همیشه بعد از مهارت شنیداری آزمون گرفته می شود. در آزمون درک مطلب به داوطلبان سه متن داده می شود و آنها براساس آن باید به 40 سوال پاسخ دهند. زمان آزمون این مهارت 60 دقیقه می باشد. در امتحان آیلتس آکادمیک متون معمولا متون دانشگاهی و علمی هستند ولی در امتحان عمومی فقط یکی از این متون علمی یا دانشگاهی است و بقیه در مورد موضوعات ساده تری هستند. شما باید در همین 60 دقیقه که وقت دارید پاسخ های خود را به پاسخ نامه نیز منتقل کنید.

مهارت نوشتاری (Writing)

از این مهارت همیشه بعد از مهارت درک مطلب امتحان گرفته می شود. در آزمون نوشتاری آیلتس عمومی (General IELTS) به داوطلبان دو موضوع داده می شود که با موضوع اول آنها باید یک نامه که حداقل 150 کلمه داشته باشد بنویسند، این موضوع مربوط به task 1 است. و با موضوع دوم آزمون دهندگان باید یک مقاله بنویسند که حداقل 250 کلمه داشته باشد این موضوع مربوط به task 2 است. زمان برای موضوع اول 20 دقیقه و برای موضوع دوم 40 دقیقه (در مجموع 60 دقیقه) است. در آزمون آیلتس آکادمیک (Academic IELTS) همه چیز همانند آزمون آیلتس عمومی است به جز اینکه در task 1 آنها به جای نامه باید شکلی را که به آنها داده می شود تجزیه وتحلیل کنند، این شکل معمولا یک نمودار است که مثلا یک موضوعی را در یک فاصله زمانی نشان می دهد.

مهارت گفتاری (Speaking)

معمولا یا تا 7 روز قبل از مهارت Listening از این مهارت امتحان گرفته می شود و یا تا 7 روز بعد از مهارت Writing از آن امتحان بعمل می آید. زمان امتحان مهارت Speaking بین 11 تا 14 دقیقه است. امتحان Speaking شامل 3 بخش است؛ در بخش اول سوالات در مورد خود داوطلب است  که بین 4 تا 5 دقیقه طول می کشد. در بخش دوم به داوطلب موضوعی داده می شود که او پس از یک دقیقه فکر کردن در مورد موضوع باید دو دقیقه در مورد آن صحبت کند. و نهایتا در بخش سوم که بین 4 تا 5 دقیقه طول می کشد داوطلب باید به سوالات مختلفی که از او پرسیده می شود پاسخ دهد. آزمون این مهارت نیز همانند Listening برای هر دو نوع آزمون آیلتس یکسان است.

پست های مرتبط:

کتاب Essential Words for the IELTS

دانلود کتاب IELTS Up Task 2 Writing

دانلود کتاب Cambridge Grammar for IELTS

دانلود کتاب های Common Mistakes at IELTS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *