دوره گرامر

علائم فونتیک زبان انگلیسی

 حتما تا حالا به علائم آوایی نوشته شده جلوی کلمات در دیکشنری ها توجه کرده اید (مثلا /ˈtiːtʃər/)؛ این علائم همانطور که می دانید نشان دهنده نحوه تلفظ کلمات هستند که به آنها IPA (International Phonetic Alphabet, الفبای آوانگاری بین المللی) گفته می شود. در این پست ما قصد داریم به نحوه تلفظ این علائم بپردازیم.

در این نوع از الفبا برای تلفظ کلمات دو نوع صدا وجود دارد؛ حروف همخوان یا صامت (consonants) و حروف واکه یا مصوت (vowels). در خصوص این علائم ممکن است با کلمه diphthongs نیز برخورد کنید؛ این کلمه برای ترکیبی از دو یا سه حرف واکه (مثل ) بکار می رود.

در زیر تعدادی از این علائم قرار داده شده است که می توانید برای یاد گرفتن نحوه تلفظ کلمات از آنها استفاده کنید (برای شنیدن تلفظ صوتی هر صدا روی تصویر روبروی آن کلیک کنید):

فونتیک زبان انگلیسی – صداهای مصوت

تلفظ علائم فونتیک
  /æ/
  /:ɑ/
  /:ɜ/
  /ə/
   /:i/
   /ɪ/
   /ʊ/
   /:u/
   /ʌ/
  /e/
   //

 فونتیک زبان انگلیسی – صداهای صامت

 

تلفظ علائم فونتیک
  /s/
  /k/
/ʤ/
/ð/
/g/
/j/
/ŋ/
/ʃ/
//
/θ/
  /v/
  /w/
/ʒ/
   /r/

 

حروف ترکیبی فونتیک انگلیسی

در ادامه به چند مورد از حروف ترکیبی فونتیک زبان انگلیسی می پردازیم. منظور از حروف ترکیبی یا diphthong صدایی است که در قالب یک هجا، شامل دو صدا شود و چنین صدایی همواره صدادار است. به عنوان مثال در کلمه boy قسمت oy دارای یک صدای ترکیبی است که به صورت /ɔɪ/ نمایش داده می شود، که از صدای اُ و ی تشکیل می شود.

در جذول زیر لیست تمامی صداهای ترکیبی فونتیک به همراه تلفظ صوتی ارائه شده اند.

تلفظ علائم فونتیک
//
//
//
  //
/ɔɪ/
  /əʊ/
  /ɪə/

مطالب مرتبط:

نحوه تلفظ v و w

تلفظ TH در انگلیسی

نحوه تلفظ s در انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *