یکشنبه , 25 فوریه 2024
دوره گرامر

آسان ترین و سخت ترین زبان ها

امید-سخت-ترین-آسان-ترین-زبان-های-دنیاآسان ترین و سخت ترین زبان های دنیا کدامند؟

شاید این سوال هم برای شما پیش آمده باشد که آسان ترین یا سخت ترین زبان های دنیا کدامند، برخی از زبان شناسان معتقدند که هیچ چیزی به عنوان “زبان سخت” یا “زبان آسان” وجود ندارد. از سوی دیگر کارشناسان زیادی هم هستند که به این عناوین اعتقاد دارند. به نظر میاید که نظر گروه دوم منطقی تر باشد.

قطعا هیچ پاسخ کوتاهی برای این سوال وجود ندارد چون سخت بودن یا آسان بودن یک زبان به عوامل زیادی بستگی دارد که ما قصد داریم به دو مورد بسیار مهم آن بپردازیم.

زبان مادری شما چیست؟

سیستم های زبانی زیادی وجود دارند که یا از همدیگر متفاوت هستند یا شبیه هم هستند. مثلا اگر زبان مادری یک شخصی که می خواهد زبان اسپانیایی را یاد بگیرد پرتغالی باشد یادگیری اسپانیایی برای آن شخص بسیار آسان می شود چون این دو زبان از یک خانواده هستند و بسیار شبیه همدیگر هستند. ولی اگر یک ایرانی بخواهد این زبان را یاد بگیرد قطعا شرایط برای آن شخص مشکل می شود.

آیا زبان هدف سیستم پیچیده ای دارد؟

نکته ای که صحبت کردن درباره آسان بودن یا سخت بودن زبان ها را پیچیده می کند این است که هر زبان از چهار مهارت تشکیل شده است؛ گوش دادن (Listening)، صحبت کردن (Speaking)، درک مطلب (Reading)، و نوشتن (Writing). به عبارتی دیگر زبان ها چند بعدی هستند. شاید شنیده باشید که زبان چینی سخت ترین زبان دنیا است، این به طور کلی درست است. سیستم نوشتاری زبان چینی بیش از 47 هزار حرف دارد که حدود 8 هزار حرف آن رایج هستند. علارغم این سیستم پیچیده نوشتاری، زبان گفتاری چینی بسیار ساده تر است طوری که تقریبا هیچ ‘زمانی’ (tense) برای افعال وجود ندارد و چینی ها زیاد با حروف اضافه هم سرو کار ندارند. در مقابل زبان انگلیسی فقط 26 حرف الفبا دارد و این زبان تقریبا از هر لحاظ دیگری هم ساده است (البته این نکته هم قابل ذکر است که تلفظ ها در زبان انگلیسی مشکل هستند). تقریبا می توان گفت نقطه عکس زبان چینی زبان کره ای است که زبان نوشتاری آن را می توان در مدت کوتاهی یاد گرفت ولی زبان گفتاری آن بسیار سخت است.

عوامل زیاد دیگری هم وجود دارد که مهم هستند مثل علاقه، انگیزه، فرهنگ، موانع روانشناختی (از جمله عوامل مربوط به هوش هیجانی) و غیره.

تحقیقات زیادی درباره این موضوع انجام گرفته است که یکی از معتبرترین آنها متعلق به موسسه زبان های خارجه وزارت آمریکا است. این موسسه آمریکایی که این تحقیق را از دید انگلیسی زبان ها انجام داده است درجه سختی زبان های خارجی برای افرادی که زبان مادری آنها انگلیسی است را به 3 دسته تقسیم کرده است. شما می توانید این دسته ها را در نمودار زیر مشاهده کنید (دسته اول آسان، دسته دوم متوسط و دسته سوم سخت است):

دشوار ترین زبان دنیا

.

مطالب مرتبط:

کانال تلگرام آموزش زبان

نحوه یادگیری زبان انگلیسی

تعیین سطح آنلاین زبان انگلیسی

16 نظر

 1. آیا میشه با این سایت زبان اسپانیایی رو مثله آب خوردن یاد گرفت خیلی این زبان رو دوست دارم سیستم یادگیری زبان در این سایت چطوریه

  • یادگیری هر زبانی (از جمله اسپانیایی) سختی خودش رو داره، ولی با علاقه و تمرین و همچنین روش های موثر تدریس، یادگیری خیلی آسان تر میشه. سیستم تدریس در سایت ما براساس روش های جدید یادگیری و تدریس زبان های خارجی است.

 2. سلام
  ساده ترین زبان برای یادگیری زبان اسپرانتو هست .از ویژگی های برجسته ی اون اینه که:
  —-هیچ تفاوتی بین نوشتار و گفتار وجود نداره پس درس املا هم وجود نداره و متعاقبا غلط املایی.
  —-دستور زبان اسپرانتو 16 بند داره و استثنائی نداره.
  —-یادگیری این زبان تنها نیاز به 100 روز آموزش داره،بله فقط با صد روز اموزش(اون هم با کتاب) میتونید به راحتی اسپرانتو رو صحبت کنید و جالبه بدونید این صد روز در حدود 95 روزش برای یادگیری لغات هست (به دلیل ایجاز در دستور زبان).البته عدد صد بسته به هوش فرد یادگیرنده هم داره که به طور دقیقتر بازه ی زمانی 90 تا 120 روز رو شامل میشه.
  —-ریشه ی کلمات اسپرانتو برگرفته از لاتین(که زبان های کل اروپا همین ریشه رو دارن)و فارسی و عربی(که زبان جامعه ی مسلمان و اسیا هستن)هست.
  —-زبان ملی کشوری نیست و یک زبان فرابشری هست بنابراین خطر هجوم فرهنگ در کنار آموزش زبان وجود نداره.
  —-با اینکه افراد زیادی (نسبت به انگلیسی) این زبان رو فرانگرفته ان ولی حدود 100 ایستگاه رادیویی و تلوزیونی در سراسر جهان به این زبان برنامه دارن.
  —-کتاب های معروف سراسر دنیا به اسپرانتو ترجمه شده اند که مثلا قرآن،نهج البلاغه،دیوان حافظ،شاهنامه،مثنوی مولوی و… از نوع فارسی این کتاب ها هستند.
  —-زبان اسپرانتو همچون فارسی و عربی قدرت بالایی در شعر به خاطر نوع دستور زبانش داره.

  و یک نکته ما فارسی زبان ها با یک حساب سرانگشتی کل زندگیمون رو در حال تمرین فارسی و یادگیری اون بودیم و اگر کسی قصد داشته باشه زبان انگلیسی رو برای به طور حرفه ای اموزش ببینه قطعا باید اندازه زبان فارسی اونو تمرین کنه و به یک کشور انگلیسی زبان سفر کنه تا بهترین مترجم انگلیسی بشه(البته گفتم اگه حرفه ای بخوایم یاد بگیریم.)
  و یه چیز دیگه اینکه دلیل اسونی زبان انگلیسی به خاطر قدرت قدیم بریتانیا و مساحت تحت فرمانشه .در حقیقت چون بریتانیا بزرگترین امپراتوری تاریخ رو داشته و زبان رسمی اون انگلیسی بوده مردم تحت فرمانش هم ملزم به یادگیری انگلیسی بوده ان.همونطور که در مورد فارسی هم همین بوده و عربی.پس چون جمعیت انگلیسی دان های جهان زیادن یادگیری انگلیسی اسون تره ولی با همه ی این احوالات بهترین انتخاب برای زبان بین الملل اسپرانتوست .
  و نکته دیگه اینکه من همه ی این ها رو با علم به این زبان نوشتم و خودم یاد گرفتمش(در صد روز :))و برای اطلاعات بیشر میتونید به انجمن اسپرانتو دانان هم مراجعه کنید.

  • دلیل آسانی انگلیسی نسبت به خیلی از زبانهای دیگر نداشتن جنسیت است که فقط در اشاره مرد و زن ( هی و شی) باقی مونده نه وسعت امپراطوری وگرنه اسپانیولی و عربی و روسی هم تو کشورهای زیادی گسترده هستند ولی همگی دارای جنس هستند و باید یک عمر گذاشت تا قواعدی را برای هر واژه‌ یادگرفته و عادت کنی که بکار ببندی.

 3. زبان فارسی در کدام دسته قرار دارد؟
  آسان
  متوسط
  سخت

  • در تحقیقی که انجام شد فارسی مورد مطالعه قرار نگرفت ولی شاید بتوان آن را در دسته متوسط قرار داد.

  • ادبیات پارسی

   زبان فارسی از لحاظ دانش های زبانی ادبی فراوان در دسته زبان های سخت دنیا قرار دارد

  • چون فارسی با عربی هم ریشه هست، در نتیجه جز زبان های سخت برای یک انگلیسی زبان هست
   چون حتی الفبای ما با اون ها فرق میکنه

   • زبان فارسی با انگلیسی هم ریشه هستن نه با عربی ـ عربی با زبان عبری که تو اسرائیلو تونس رسمی هستن هم ریشه هستش .

   • ماشالله به این اعتماد بنفس که کسی هنوز زبانهای سامی (عربی-عبری- آشوری- مندایی) رو با یک زبان هندواروپایی ( مثل فارسی- هندی – روسی- انگلیسی- اسپانیایی) همریشه بدونه!!! بعد راحت هم نظر بده!

 4. زبان انگلیسی در کدام گروه حساب میشه؟ و اسانترین زبان کدام است؟

 5. یادگیری زبان ترکی استانبولی سخته یا آسان ؟چقدر طول میکشه تا یادبگیریم؟

  • سلام اگر کمی زبان اذری بلد باشید به راحتی میتونید به زبان استانبولی مسلط بشید در غیر اینصورت یادگیریش کمی زمان بر چون مثل زبان خودمون بعضی جملات مفهومیه و معنی اون با مفهومش یکی نیست

 6. یادگیری زبان ترکی استانبولی سخته یا آسان ؟

 7. بنظر من زبان مالایی خیلی سخته از نظر نوشتار پس چرا در این لیست نبود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *